Bezpečnostní experti naléhavě upozorňují britskou vládu, aby bezodkladně přijala pravidla pro používání bezpilotních letounů na území Spojeného království. Jakákoli regulace provozování dopravních dronů na britském trhu dosud schází. To by podle odborníků na národní bezpečnost mohlo vést k novým typům teroristických útoků. Společnost Amazon v nejbližší době zahájí ostré testy dopravních dronů ve venkovských a příměstských oblastech.
K programování software dronů se musí přistupovat vážněji.
Úřad pro civilní letectví Amazonu povolil testování výkonu senzorů dronů, aby se společnost mohla přesvědčit, že drony dokáží identifikovat překážky a vyhnout se jim. Povolení se rovněž týká zkušebního navigování více dronů najednou jedinou osobou. Testy mají podle Amazonu ukázat, jak bezpečně a spolehlivě lze provozovat dopravní drony. Zároveň by měly vést také k diskusi, jaké předpisy pro jejich provoz bude potřeba vypracovat.
Podle bezpečnostního experta Collina Bulla lze drony použít na přepravu čehokoli
Podle bezpečnostního experta Collina Bulla lze drony použít na přepravu čehokoli, tedy nejenom zásilek Amazonu. „Přepraví cokoli, včetně zápalných zařízení a granátů, v neřízeném vzdušném prostoru, čehož byly v minulosti schopny pouze nepilotované armádní letouny,“ varoval Bull. „Musíme zajistit, aby se tyto drony nedostaly do nepovolaných rukou, protože by pod rouškou užitečného dopravního prostředku mohly dopravit cokoli do rušného města nebo dokonce do vzdušného prostoru,“ dodal.
Britská vláda by měla podle Bulla vydat standardizaci a regulaci rádiových kmitočtů, jež budou využívat drony. To aby bezpečnostní složky dostaly včas signál, pokud bude existovat podezření, že se nějaký nebezpečný dron chystá vstoupit do vzdušného prostoru. „Jestliže budou drony jakýmkoli způsobem připojeny ke svému provozovateli, budou vystaveny riziku kybernetického útoku, což znamená, že k programování jejich software se musí přistupovat vážněji, a to už ve fázi vývoje,“ míní Collin Bull.
Rovněž další bezpečnostní expert Cesare Garlati upozorňuje na fakt, že provozování dronů v současné době není nijak regulováno. „Přitom potenciál, jak by mohly způsobit vážnou újmu, je u tohoto typu spotřební elektroniky nepopiratelný. Jen si představte, jaký zmatek by mohl způsobit dron, který by přistál na dálnici nebo se dostal do kolize se startujícím letadlem,“ uvedl Garlati. „Zneužity byly už daleko sofistikovanější systémy v chytrých automobilech, inteligentních zbraní či systémy navádění letadel,“ dodal.