Trojský kůň Hiddad v srpnu znovu posílil téměř na třetinu všech detekovaných případů v Česku. Dle očekávání tak útočníci i letos využili letních prázdnin a škodlivé kódy si k nám našly cestu v době, kdy trávíme na telefonu nejvíce času.
Vyšší detekce u trojského koně Hiddad sledují bezpečnostní specialisté od letošního května. Nejde o nic neobvyklého. V létě potřebujeme celou řadu aplikací, od her, se kterými trávíme svůj volný čas, až po aplikace k cestování nebo ke sportu. A toho samozřejmě kybernetičtí útočníci rádi využijí.
⇒ Wearables: Co všechno o nás ví?
Na trojského koně Hiddad narazíme především v různých hrách, které využívají popularitu Minecraftu, ať už se jedná o hry s jiným jménem, ale stejným principem hry, anebo o zcela jiné hry, které využívají jen fotky s ukázkami hry Minecraft. V srpnu se jednalo například o falešnou verzi hry Craft Rain Fun Castle.
Díky hrám útočníci zasáhnou uživatele každého věku
Škodlivý kód se v srpnu šířil také prostřednictvím upravené verze hry LIMBO, a to konkrétně adware Andreed. Ten se dále objevil i v upravené verzi programu Google Chrome. Adware jako typ kybernetického rizika zobrazuje množství agresivních reklamních oken, má negativní vliv na výkon a výdrž zařízení a v konečném důsledku může uživateli zobrazit odkaz na nebezpečné webové stránky.
⇒ Adware: Jak si poradit s agresivní reklamou
V posledních měsících můžeme narazit také na malware Spy.SpinOk, který má funkce spywaru. V srpnu se nejvíce šířil prostřednictvím her Tower Raider: FAST & FUN APP nebo Emoji Blox.
Na kybernetické hrozby pro platformu Android narazíme nejčastěji právě ve falešných verzích populárních aplikací, které si většinou stáhneme sami a dobrovolně. Motivem pro stažení bývá nějaká výhodná nabídka nebo popularita aplikace mezi ostatními uživateli.
Právě oblíbené aplikace, které navíc mohou být v oficiálních obchodech nějak zpoplatněné, jsou v obchodech třetích stran a na internetových úložištích hledaným zbožím, a to jak pro dospělé fanoušky, tak pro uživatele z řad dětí. Pro ty může být hra zdarma nebo výhodný balíček softwaru obzvlášť velkým lákadlem.
⇒ Online hry: 6 tipů, jak je mohou děti hrát bezpečně
I do smartphonu patří bezpečnostní software
Hrozby pro platformu Android se velmi rychle vyvíjí a útočníci navíc velmi dobře znají naše chování. Každý uživatel by tak měl zvážit stahování programů a her mimo oficiální obchod Google Play.
Co doporučují experti kybernetické bezpečnosti?
„Uživatelé by měli zůstávat ostražití a sledovat aktuální rizika nejen pro své počítače a notebooky, ale i pro své chytré telefony, které počítače již v celé řadě disciplín směle nahradí. Právě i z tohoto důvodu by uživatelé neměli ani v případě smartphonů zapomínat na bezpečnostní program. Zvlášť zvýšenou pozornost bych věnoval zařízením nejmenších uživatelů. Děti totiž nemusí ještě zcela chápat všechny souvislosti rizik na internetu a bezpečnostní program včas zachytí nejen pokročilé hrozby, ale také potenciálně nechtěné aplikace včetně nebezpečného adwaru nebo podvodné webové stránky,“ dodává Martin Jirkal z ESETu.
Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za srpen 2023:
- Android/Hiddad.BAQ trojan (31,55 %)
- Android/Andreed trojan (11,41 %)
- Android/Spy.SpinOk trojan (5,63 %)
- Android/Agent.ELP trojan (4,77 %)
- Android/Agent.CZB trojan (3,61 %)
- Android/Hiddad.BAP trojan (3,10 %)
- Android/Spy.Agent.CTK trojan (2,67 %)
- Android/Agent.ELC trojan (2,45 %)
- Android/Spy.Agent.BYP trojan (1,88 %)
- Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (1,59 %)
Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.