Vaše dítě v rukou radostně třímá svůj první vytoužený smartphone, ale vy máte obavy. Co když objeví pornografii, co když bude už jen přilepený k displeji nebo naletí nějakým podvodníkům Ukážeme vám, jak můžete tato rizika eliminovat i to, jak vašemu dítěti mobil zabezpečit. Není čeho se bát: Základní nastavení zabezpečení zvládnete během pár minut.
Co nastavit přímo v telefonu dítěte?
Spoustu možností najdete přímo v nastavení telefonu. Rozhodně se podívejte na funkci Digitální pohoda (najdete ji v nastavení). Můžete tak omezit časový limit pro různé aplikace – tato funkce pomáhá dětem používat aplikace vědomě a chránit je před nadužíváním sociálních sítí nebo her.
Je důležité naučit děti s technologiemi pracovat. Ukazovat co a proč je v pořádku a co může být nebezpečné
Základem je fyzická bezpečnost, telefon vždy zamykejte
Naučte děti, že telefon je plný soukromých věcí – dat, fotografií, videí. Určitě by nechtěli, aby se z toho stala věc veřejná, jen proto, že telefon zapomněli o přestávce na lavici. Proto doporučujeme vždy zamykat obrazovku. Zámek je možné nastavit na PIN, heslo, gesto nebo biometrii (otisk prstu či sken obličeje).
Biometrie patří mezi nejbezpečnější možnosti. Pokud ale raději zvolíte PIN či heslo, je důležité, abyste je znali jen vy a vaše dítě a nikdo jiný!
Nastavení > Zamknout displej >Typ zámku
Je možné používat víc možností. Například otisk prstu nefunguje, když máte mokré ruce, pro tyto situace si nastavíte heslo.
Nainstalujte na dětský smartphone antivir a zapněte automatické aktualizace
Stejně jako dospělé uživatele ohrožují i děti falešné reklamy, phishing i tradiční viry. Proto stáhněte dětem do telefonu bezpečnostní aplikaci určenou pro mobilní telefony.
Pro bezpečnost telefonu je velmi důležité bez odkladu aktualizovat operační systém i všechny aplikace v něm. Stačí otevřít Nastavení > Aktualizace software a nastavit možnost Automaticky stahovat přes Wi-Fi.
Jak ochránit aplikace v mobilu dítěte?
V aplikacích je potřeba dávat si pozor nato, jaká oprávnění jim udělíme. Aplikace totiž pak získá přístup k datům podle našeho svolení. Někdy povolení smysl dává, nicméně obecně byste měli být spíše minimalisté a udělovat co nejméně oprávnění.
Přidělená práva si zkontrolujete v Nastavení > Aplikace > Správce oprávnění. Zde můžete také práva aplikacím odebírat. Případně lze nastavení také kontrolovat u každé jednotlivé aplikace.
Jak vybírat aplikace vhodné pro děti?
Obchod Google Play každou aplikaci označí štítkem PEGI, který označuje, pro jakou věkovou kategorii je vhodná. Pokud se jedná o hru nebo službu, kterou neznáte, doporučujeme spíše ověřit si recenze nebo ještě lépe ji vyzkoušet.
Nikdy nestahujte dětem aplikace mimo oficiální obchod (pro Android je jen a pouze Google Play). Ani pokud je o bezplatnou verzi jinak drahé aplikace. Vystavili byste data vašich dětí zbytečnému riziku.
Jak omezit dětem utrácení?
Některé aplikace stojí peníze, v některých můžete kupovat vylepšení, to se týká zejména her. Tyto nákupy za pár desítek korun se označují jako mikrotransakce. Pokud ale máte v Google Pay napárovanou platební kartu, mohou se tyto malé nákupy pěkně prodražit.
Máte dvě možnosti, jak nastavit pravidla pro nákupy – používat Family Link (rodičovskou aplikaci od Googlu) nebo nastavit ověření plateb přímo v obchodě Obchod Play. Jak? Otevřete si aplikaci Obchod Play, klikněte na fotku a zvolte Nastavení. V dalším kroku klikněte na možnost Ověření a zvolte možnost Při nákupech vyžadovat ověření. Ověření probíhá zadáním hesla nebo pomocí biometrických údajů.
Nastavte rodičovskou kontrolu
Aplikace rodičovské kontroly chrání děti, i když používají mobil v soukromí svého pokojíčku. Lze omezit třeba dobu používání, zakázat instalaci aplikací a her či přístup k nevhodnému obsahu, či sledovat polohu zařízení; kolik času dítě u telefonu tráví, nebo můžete nastavit večerku.
Pokud tyto limity chcete zavádět, doporučujeme, abyste o nich s dětmi mluvili a přesný čas byl výsledkem vaší vzájemné dohody.
RODINNÁ DIGI-DOHODA
Nastavte si doma pravidla pro používání technologií, která budou vyhovovat všem.
STÁHNOUT DOHODUMůžete si stáhnout aplikaci Google Family Link. S její pomocí můžete kontrolovat nastavení dětem do 15 let. Nastavení je velmi intuitivní, stačí postupovat podle pokynů na displeji. Podrobný návod najdete zde
Pokud nejste fanoušky ekosystému Google, můžete využít i služby třetích stran, například ESET Parental Control. Detailní návod, jak rodičovskou aplikaci ESET nastavit, najdete zde.
Jak chránit soukromí dětí?
Chránit své soukromí si musí každý uživatel sám – protože v důsledku jsme to my sami, kdo data a informace sdílí.
Fotografie a videa sdílejte jen se svými přáteli v uzavřených komunitách nebo na soukromých profilech, totéž by mělo platit pro informace, jako kam chodí děti do školy nebo do kroužku.
My rodiče musíme spolknout svou hrdost a myslet na budoucnost dětí – to, co je dnes zábavné a roztomilé, bude v pubertě patrně trapas. Přečtěte si, jak sdílet fotky dětí online bezpečně. Naučte stejně minimalisticky přemýšlet i děti.
Pokud vaše děti používají sociální sítě, domluvte se na tom, že všechny profily budou mít nastavené jako soukromé a jako sledující si schvalovat jen takové lidí, které znají osobně.
Co dělat, když se smartphone ztratí?
Pokud se telefon ztratí nebo ho někdo dítěti ukradne, je možné jej na dálku vymazat.
Můžete využívat přímo službu od tvůrců operačního systému Android. Musíte ale být na telefonu přihlášení ke svému Google účtu. Najít nebo vymazat telefon můžete na adrese android.com/find. Funkci nalezení telefonu a jeho vymazání tzv. Anti-theft, mají také bezpečností programy pro mobilní telefony.
Kybernetická bezpečnost nemusí být vůbec složitá. Stačí dbát na základní pravidla – tedy používat antivir, aktualizovat, používat spolehlivá hesla a moc o sobě neprozrazovat. Přejeme vám i vašem dětem mnoho nových digitálních dobrodružství.
⇒ Jak mluvit s dětmi o kyber bezpečnosti a neděsit je
⇒ Jak naučit děti s technologiemi zacházet
⇒ Základy kyber bezpečnosti, které musí znát každé dítě
Článek je součástí projektu Safer Kids Online
Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.