#1 Podvodné e-maily
I přestože mnoho z nás dnes využívá různé chatovací aplikace, e-mail nadále zůstává jedním z nejrozšířenějších způsobů komunikace v online světě. A jak ukazují různé podvody, kterých se v posledním půl roce i v Česku objevilo mnohonásobně více než v předchozím období, je stále oblíbený i u kybernetických útočníků.
⇒ 9 kroků, jak poznat podvodné e-maily
#2 Hacker v e-mailové schránce
A elektronická pošta není jen prostředkem k šířený podvodných phishingových zpráv. Je také cílem hackerů, kteří se chtějí dostat k našim citlivým nebo přihlašovacím údajům do dalších online účtů. Proč to tak je a jak se před nimi bránit jsme psali v dalším nejčtenějším článku loňského roku.
⇒ Co dělat, když hackeři napadnou váš e-mail
#3 Telefon, který vás špehuje
Ačkoli v současné době stalkerware nepatří mezi největší hrozby pro uživatele platformy Android – nahradila ho agresivní a podvodná reklama neboli adware – také tento článek patřil mezi ty, které jste si v loňském roce přečetli nejčastěji.
⇒ Jak poznat stalkerware? Napoví podivné chování telefonu
#4 Sexting – online zábava nejen dospělých
Každý třetí dospělý dobrovolně sdílí nebo sdílel svou intimní fotografii nebo video – ukázal to loňský průzkum společnosti ESET a Policie ČR. Na jaká bezpečnostní rizika ale můžeme narazit? A co dělat, když se naše fotka nebo video objeví veřejně na internetu?
⇒ Sexting je běžný pro třetinu z nás, není ale bez rizika
#5 Když počítač naznačuje, že tu něco nehraje…
Jak nám může počítač napovědět, že něco není v pořádku a může za to pravděpodobně škodlivý kód? Právě toto téma zajímalo čtenáře Dvojkliku v posledním nejčtenějším článkům roku 2022. Znovu si tak můžete přečíst, na jaké varovné signály se zaměřit a jak se malwaru zbavit.
⇒ 5 tipů, jak poznat malware a zbavit se ho
⇒ Doomscrolling: Sledování negativních zpráv jako bezpečnostní riziko
⇒ Podvodné telefonáty vás připraví o data a časem i o peníze
⇒ 4 nejčastější podvody na českém internetu