Většinu uživatelů zajímají převážně nové funkce (například nový způsob procházení file systému, možnost posílat platby přátelům pomocí Apple Pay, aktualizovaná asistentka Siri, skenování dokumentů nebo aplikace rozšířené reality).
Apple používá téměř 14 % mobilních uživatelů, to z iOS činí druhý nejpoužívanější operační systém na světě. Proto má smysl věnovat se také bezpečnostním funkcím, které nově uvedená zařízení nabízejí. Níže najdete nejdůležitější bezpečnostní změny, které nový operační systém nabízí.
Bezpečnostní vylepšení v novém iOS 11
V nové verzi operačního systému se Apple soustředí na zabezpečení uživatelských informací, pro neoprávněného uživatele nyní bude mnohem komplikovanější se pokusit získat přístup k souborům uloženým v zařízení.
Tyto změny budou mít jistě pozitivní vliv na bezpečnost dat uložených na ztraceném či odcizeném zařízení, ale také mohou značně zkomplikovat proces kriminálního vyšetřování vyžadujícího forenzní analýzu telefonu.
Připojení k počítači vyžaduje ověření heslem
Pro připojení k počítači museli uživatelé dříve přijmout výzvu zobrazenou na displeji a potvrdit, že je počítač důvěryhodný. K této operaci bylo zapotřebí, aby bylo zařízení odemknuté. Potvrzení bylo možné provést pomocí otisku prstu.
V iOS 11 je nutné po potvrzení důvěryhodnosti počítače zadat ještě heslo. Bez tohoto hesla nebudou moci kybernetičtí útočníci ani forenzní experti vytvořit kopii informací uložených v zařízení.
To může být zajímavé při kriminálním vyšetřování, například ve Spojených státech amerických není heslo (na rozdíl od otisku prstu) chápáno jako fyzický důkaz a při vyšetřování nemůže být po majiteli vyžadováno.
Rychlá deaktivace Touch ID
Další nová funkce, která se týká zabezpečení, je možnost rychlého vypnutí Touch ID (odemknutí zařízení pomocí otisku prstu). To mohou uživatelé deaktivovat rychlým poklepáním na Home Button pětkrát za sebou. K odemknutí telefonu bude zapotřebí zadat bezpečnostní heslo.
Tísňové volání
Zmíněné poklepání na Home Button deaktivuje Touch ID a zároveň také zobrazí možnost tísňového volání. Tato funkce není mířená přímo na ochranu dat, uživateli však může pomoci především v situaci, kdy je v ohrožení života.
Zdroj: welivesecurity.com