Které osobní mobilní aplikace představují největší riziko pro firmy, pokud je jejich zaměstnanci používají na pracovních zařízeních? Podle aktuální studie Enterprise Mobile Security Pulse Report od společnosti Appthority jde především o populární aplikace Uber, WhatsApp Messenger a Facebook Messenger pro Android.
U zařízení s operačním systémem iOS pak jde o Facebook, Pandoru a Yelp. Ve všech případech představuje riziko fakt, že zaměstnanci tyto komunikační kanály používají na firemních zařízeních pro osobní, ale i pracovní komunikaci a sdílejí přes ně citlivá firemní data.
Firmy by měly svým pracovníkům zajišťovat pravidelná školení bezpečnosti práce na internetu. Na nich by je varovaly před používáním chatovacích zařízení pro komunikaci interních zařízení, nabádaly je ke stahování aplikací pouze z ověřených a oficiálních zdrojů a k používání antivirových programů na mobilních zařízeních s operačním systémem Android.
Přes zmiňované aplikace uniká nejvíce citlivých firemních dat. To by mělo vést manažery odpovědné za IT bezpečnost k přehodnocení dosavadního přístupu k edukaci zaměstnanců. Důležitá je však i ochrana firemních zařízení před průnikem třetích stran. Základem by také měla být šifrovaná komunikace.
Největším rizikem u některých nezabezpečených aplikací je únik SMS zpráv, sledování polohy zařízení a odesílání různých dat třetím stranám. Vzhledem k blížícímu se termínu účinnosti evropského nařízení o ochraně osobních dat (GDPR) budou muset společnosti často radikálně přehodnotit svůj přístup k zabezpečení všech firemních zařízení.
Evropské nařízení začne platit v květnu příštího roku. Firmám, které nedostatečně ochrání citlivá data, hrozí tučné pokuty. Zejména nadnárodní společnosti se mají čeho obávat: v jejich případě se totiž výše pokuty bude určovat z obratu mateřských koncernů. Pro řadu společností by taková sankce znamenala citelný zásah do ekonomických výsledků.