Máte telefon zahlcený reklamou a nevíte, odkud se spouští? Možná jste se také setkali s nechvalně známým malwarem Hiddad. Třetí měsíc v řadě se umisťuje na předních příčkách našich statistik detekcí.
I v říjnu zůstává malware z rodiny Hiddad nejčastějším problémem pro uživatelé Androidů. V rámci rodiny existuje řada různých variant škodlivého kódu. Nejvýraznější jsou varianty Hiddad.HI a Hiddad.XF, které se umístily na prvním a třetím místě žebříčku. Celkově stojí všechny varianty Hiddad za téměř třetinou detekcí.
Hiddad se skrývá v aplikacích pro přehrávání a stahování videí. Ovšem spouštění reklamy je jedinou funkcí, kterou aplikace mají. Jakmile uživatel infikovanou aplikaci spustí, na displeji se zdánlivě nic neděje. Vše působí, jakoby se aplikace vůbec nezapnula. Na pozadí se ale škodlivý kód připojí k reklamním serverům a s odstupem začne zobrazovat reklamu v jiných aplikacích a při surfování online.
Pozor na falešné antiviry
Pomyslné stříbro si odnáší trojský kůň FakeAV. V září přitom až třetí nejčastější hrozbou. Útočníci FakeAV vydávají za antivirové aplikace, v minulosti se jmenovaly například „Virus Removal for Android“ nebo „Automatic Virus Scanner“. Po instalaci a spuštění infikovaná aplikace varuje uživatele, že jeho zařízení obsahuje škodlivý kód a za poplatek nabízí řešení. Nicméně se jedná o podvod, zařízení je zpravidla v pořádku. Tento typ malware označujeme jako scareware.
Scareware má uživatele vyděsit. Jedná se, ale jen o pouhý podvod.
Všechny uvedené detekce se skrývají v aplikacích. Chránit se před nimi může uživatel sám aktivně. Přečtěte si, jak poznat škodlivou aplikaci.
Nejčastější kybernetické hrozby pro platformu Android za říjen 2019:
- Android/Hiddad.HI (3,65 %)
- Android/FakeAV (3,17 %)
- Android/Hiddad.XF (3,08 %)
- Android/Plankton (2,87 %)
- Android/Rootnik (2,22 %)
- Android/Hiddad.XO (1,86 %)
- Android/HiddenApp.HG (1,79 %)
- Android/TrojanDropper.Shedun (1,57 %)
- Android/Hiddad.DR (1,55 %)
- Android/TrojanDropper.Agent.DGR (1,52 %)