Pokud se však o svůj router správně nestaráte, může vás to přijít pořádně draho. I když tato nenápadná krabička nesmí uchovávat žádné vaše osobní údaje, pro útočníky představuje pomyslnou bránu do všech vašich zařízení, která máte připojena k internetu.
Proč je dobré se starat o router?
Digitální hrozby se neustále vyvíjí a téměř každý den se daří objevovat nové druhy zranitelností. Bezpečnost a ochrana musí být součástí všech zařízení, která by se mohla stát cílem útočníků. Přesto stále ignorujeme bezpečnostní hrozby, které s nimi souvisí. Platí to i v případě routeru. Většina těchto zařízení obsahuje široké spektrum funkcí, nástrojů a různých konfigurací. To na jedné straně zvyšuje jejich potenciál pro uživatele, ale na druhé straně zvyšuje riziko výskytu možných útoků a hrozeb.
Bez ohledu na to, jaký model routeru máte ve vaší domácnosti, musíte se o něj pravidelně starat. Pokud je nedostatečně zabezpečený, zvyšujete tím šanci napadení vaší domácí sítě škodlivým softwarem, phishingovým útokem nebo dokonce ulehčujete útočníkům práci se získáním přístupu k vašim osobním datům nebo bankovním údajům.
Jak se starat o router?
Prvním krokem ke zvýšení zabezpečení vašeho routeru je změna hesla přednastaveného od výrobce ihned po zakoupení tohoto zařízení. Tato hesla bývají často veřejně známá, což zvyšuje pravděpodobnost, že je útočníci lehce uhádnou a dokáží se k routeru přihlásit. Poté překonfigurují jeho nastavení nebo ohrozí vaše připojení k síti. Pokud to je možné, měli byste si okamžitě změnit uživatelské jméno, stejně tak i klíč. Nové heslo nebo fráze by měly být dlouhé, složité a unikátní. Rozhodně by to nemělo být stejné heslo, které používáte pro přihlašování do jiných zařízení nebo účtů.
Audit vašich zařízení
Víte, kolik zařízení je připojeno do vaší domácí sítě? Pokud ne, udělejte si vlastní audit. Tento krok je klíčem ke zjištění, zda došlo k narušení nebo nezvyklým jevům ve vaší síti. Mnoho routerů usnadňuje identifikaci připojených zařízení, protože místo používání poměrně těžce pochopitelných označení, jako jsou MAC adresy, vám umožňují vytvářet personalizované názvy pro každé zařízení.
Funkce Zařízení v domácí síti je rovněž součástí bezpečnostního řešení ESET Internet Security. To vám pomůže odhalit bezpečnostní zranitelnosti v rámci vaší domácí sítě, jako např. slabé heslo routeru nebo otevřené porty. Poskytuje také seznam připojených zařízení, přičemž tato zařízení jsou rozdělena do kategorií podle typu (např. tiskárny, routery, mobilní zařízení, atd.). Kromě kategorií zde naleznete i podrobné informace, včetně následujících údajů: název zařízení, typ zařízení, poslední připojení, název sítě, IP adresa, MAC adresa. Díky tomu budete mít přehled o tom, jaká zařízení jsou připojena k vaší domácí síti.
Testy zranitelností
Abyste objevili případná slabá místa v nastavení vašeho routeru, můžete provést testy zranitelností. Ty jsou rovněž součástí našich bezpečnostních řešení, včetně ESET Internet Security nebo ESET Smart Security Premium. Zjistíte tak, zda nepoužíváte na routeru slabé heslo, nebo zda router nemá zastaralý firmware, a zároveň se dozvíte o možnostech nápravy. Na případné zranitelnosti můžete otestovat také všechna chytrá zařízení připojená k vaší domácí síti a rovněž k nim dostanete návrh řešení případných problémů.
Aktualizujte, aktualizujte!
V samotném srdci se router podobá počítači. Proto musí být jeho operační systém, zabudovaný jako firmware, pravidelně aktualizován, aby se předešlo případným bezpečnostním zranitelnostem. Mnohé routery jsou přeplněny bezpečnostními dírami, hlavně kvůli jejich zastaralému firmwaru. Ty vznikají právě tehdy, pokud jako vlastními routeru nevěnujeme dostatečnou pozornost jeho instalaci a aktualizaci.
Kontrolujete pravidelně, zda je firmware vašeho domácího routeru aktualizovaný?
Uverejnil používateľ ESET Piatok 15. februára 2019
Pokud chcete zkontrolovat, zda je firmware vašeho routeru aktualizovaný, přejděte do panelu administrátora. Pokud vlastníte moderní router, který se automaticky aktualizuje anebo vás na potřebnou aktualizaci upozorní, stačí, když navštívíte webové stránky dodavatele a zkontrolujete, zda je v daném okamžiku dostupná aktualizace. Jak často je potřebná taková kontrola? Jednoznačně se nejedná o jednorázovou záležitost. Doporučujeme vám pravidelně kontrolovat dostupnost nových aktualizací, alespoň několikrát ročně. Kromě aktualizací potřebných k opravě zranitelností může tato nová verze firmwaru zahrnovat i vylepšení výkonu a další nové funkce, které souvisí s jeho zabezpečením.
Může však nastat situace, kdy výrobce routeru přestane vydávat aktualizace určené pro vaše zařízení. Většinou se to stává v případě starších modelů. Tehdy je nejideálnější zakoupit novější router.