Podle naší statistiky stál v lednu za bezmála 6 % všech zachycených online hrozeb. Na druhé místo žebříčku nejčastějších druhů malwaru se přesunul příbuzný JS/Adware.Agent.AA, který dosud seznamu škodlivých kódů v tuzemsku vévodil.
HTML/Adware.Agent.A se vyskytuje v podobě online dotazníku, za jeho vyplnění tvůrci slibují uživateli hodnotný produkt, například mobilní telefon. Cílem je vymámit z uživatelů osobní údaje, která by pak útočník mohl přímo nebo nepřímo zpeněžit.
Javascriptový příbuzný tohoto malwaru JS/Adware.Agent.AA skončil v lednu těsně druhý, vyskytl se v 5,72 % případů detekcí škodlivého kódu. Tato hrozba se vyskytuje ve formě nevyžádaných reklam na doplňky internetového prohlížeče. Tyto doplňky obsahují škodlivý kód a nejčastěji se objevují na webech, které nabízí přehrávání nelegálních kopií filmů.
Třetí nejčastější hrozbou byla generická detekce webových stránek obsahujících injektovaný programový kód nazvaný HTML/ScrInject. Ten návštěvníky napadených stránek automaticky přesměrovává na webové stránky se škodlivým softwarem. Během ledna stál HTML/ScrInject za 5,51 % detekcemi škodlivých kódů, které se nám podařilo zachytit.
Mezi desítku nejčastějších škodlivých kódů nově pronikl PDF/Phishing, který koncem měsíce představoval až třetinu všech detekovaných útoků.
PDF/Phishing najdeme v příloze e-mailů. Spolu s textem phisingové zprávy má jediný cíl – pomocí metod sociálního inženýrství vylákat z důvěřivých uživatelů citlivé údaje. Za celý leden šlo o sedmou nejčastější internetovou hrozbu v Česku s podílem 1,86 %
Nejčastější internetové hrozby v České republice za leden 2019:
1. HTML/Adware.Agent.A (5,90 %)
2. JS/Adware.Agent.AA (5,72 %)
3. HTML/ScrInject (5,51 %)
4. JS/CoinMiner (2,79 %)
5. SMB/Exploit.DoublePulsar (2,72 %)
6. Win32/Exploit.CVE-2017-11882 (2,69 %)
7. PDF/Phishing (1,86 %)
8. JS/Redirector (1,85 %)
9. Win32/GenKryptik (1,78 %)
10. JS/Adware.AztecMedia (1,54 %)