Stejně jako minulý rok, i letos jsme rádi podpořili experiment Stratocaching. V kostce jde o to, že se do stratosféry vypustí meteorologický balón, který nese gondolu tzv. dropion. Ten má v sobě zabudovaných dvanáct létajících kapslí. Ve výšce okolo třiceti kilometrů se kapsle z dropionu vypustí a pomalu se začnou snášet k zemi. A zde nastupuje ta největší vychytávka. Kapsle umí hlásit svou GPS polohu v letu i po dopadu. Tvoří tak vlastně interaktivní „kešku“, kterou chce jako první odlovit každý milovník geocachingu. A my jsme byli při tom.
Start dropionu byl plánován na sobotu 25.10 v 10:00 na stanici Českého hydrometeorologického ústavu v Praze – Libuši. Hned při vstupu jsme se seznámili s Otou, nadšeným „geokešerem“, a jeho týmem, který nás dostal na starosti. Jsou dokonale vybaveni, včetně nafukovacího člunu pro případ, že by keška dopadla na vodní plochu. Náš tým měl za úkol co nejdříve dorazit na místo dopadu a zajistit, aby při odlovu nedošlo ke komplikacím s domorodci nebo porušení zákona. Domluvili jsme si první instrukce (Prostě se nás zkuste držet!) a čekali na vypuštění balónu. To se sice díky menším technickým problémům opozdilo, ale nakonec se vše podařilo a lov byl oficiálně zahájen.
Vyrážíme směr Kouřim, kam by podle prvních propočtů mohla keška doletět. Prozatím v klidu, víkendové tempo. Dojedeme na místo a čekáme na další instrukce. Netrvá dlouho a další zastávkou je křižovatka na silnici číslo 12 na Chrášťany. Skáčeme do aut, Ota žhaví gumy a rychlostí, za kterou by se nemuseli stydět ani jezdci na Barum Rally, spěcháme na místo. Jde však o planý poplach, tady keška nedopadne. Kolegové volají do centrály, chvíli vyčkáváme a po malinké pauzičce zrychlujeme asi 2 kilometry jižně. Opět bez úspěchu. Cítíme se jako lovci tornád. Místo střídá místo. Podobně se přesunujeme ještě dvakrát nebo třikrát.
Když konečně dojíždíme na reálné místo dopadu u vesničky Lipany, místo které je známé hlavně v souvislosti s bitvou roku 1434, zjistíme, že bohužel nejsme první. To nám ale v žádném případě nekazí radost z nalezení ESET kešky, jelikož loni se nám dvě ze tří ztratily v nenávratnu. Bereme kešky z pole, aby nedošlo k jeho poničení, a pak už následuje jen dokumentace, odlovení kešky všemi okolo a fotografování s úlovkem.
Místo dopadu ESET kešky jste mohli tipoval i v naší doprovodné soutěži. Výsledky a výherce naleznete zde.