Po více než deseti letech vývoje byl vyvinut počítač M^3 o velikosti 1 čtverečního milimetru. Nejmenší autonomní počítač na světě by mohl mít vliv na řadu různých průmyslových odvětví a hrát důležitou roli v rozvoji internetu věcí.
„Mám-li být přesný, počítačový systém musí mít datový vstup, schopnost zpracovávat data – to znamená zpracovávat je a také ukládat, rozhodovat o tom, co dělat dál a nakonec datový výstup,“ řekl David Blaauw, jeden z členů fakulty, který pracoval na M^3.
Co přesně to dělá?
Miniaturní velikost počítače mu dává prostor se prosadit tam, kde jiné počítače nemohou – M^3 by například mohl být aplikován do těla a měřit teplotu, krevní tlak, nebo by mohl být používán v ropných vrtech pro detekci zbývajících zdrojů pro extrakci. A co víc, mohl by být docela snadno připojen k vašim klíčům, peněžence, nebo k jakýmkoli cennostem.
Na tomto konceptu je asi nejzajímavější to, že jeho malé rozměry usnadňují napájení, takže nejsou potřeba velké baterie, které známe například z chytrých telefonů. M^3 lze naprogramovat a nabíjet pomocí světla – pomocí paprsku vysokofrekvenční „blesku“ na počítač. Počítač pak data zpracuje a odešle je zpět pomocí běžných rádiových frekvencí.
M^3 je připraven pro výrobu, ale to nezastavilo výzkumné pracovníky, kteří se snaží vytvořit ještě menší počítač. Zaměstnanci fakulty Michiganské univerzity dokonce hovoří o vytvoření „chytrého prachu“.