Počítačové online hry, pohádková videa, písničky, obrázky zvířat a známých postaviček z filmu nebo televize nemusí být jediným obsahem, ke kterému se mohou dostat děti na internetu.
Zvídavé ratolesti rády pronikají do světa internetu a postupně zjišťují, že má prakticky neomezené možnosti. Zároveň ale nevědí, jak se v takovém „neomezeném“ světě chovat, aby se nestaly terčem útoku – v lepším případě nějakého staršího kamaráda vtipálka, v tom horším skutečného kyberzločince. Málokterý rodič může a dokáže trávit veškerý čas, který děti věnuje surfování na internetu, s nimi, aby na ně dohlédl.
Pro mnoho rodičů je naopak internet možnost, jak dítě zabavit, když jsou zrovna sami zaneprázdněni. Podle loňského průzkumu společnosti O2 takřka čtvrtina českých dětí dostane mobilní telefon ještě před nástupem do základní školy. I když o potřebě vlastnit mobilní telefon v tomto věku jsou vnitřně přesvědčena jen dvě procenta rodičů, do školy nakonec nastupuje 23 procent prvňáčků vybaveno telefonem. Ve třetí třídě jej má již třetina dětí a na druhém stupni základní školy má vlastní mobilní telefon osm z deseti dětí.
Pro rodiče je mobilní telefon především pomůckou, jak zůstat se svým dítětem v kontaktu a moci dohlížet na jeho bezpečí. Z průzkumu však zároveň vyplynulo, že rodiče si příliš nelámou hlavu s tím, jak telefon, především pak chytré přístroje, správně zabezpečit před nástrahami internetu.
Čtvrtina Čechů je přitom přesvědčena, že děti by měly mít možnost využívat mobilní internet již na prvním stupni základní školy, kdy nejsou samy schopny rozlišit nebezpečí skrytá na webu, ale i ve škodlivých kódech.
S ochranou mobilních zařízení mají problém dospělí, natož pak děti
Z našich pravidelných průzkumů vyplývá, že zatímco počítač nebo notebook si už drtivá většina uživatelů chrání bezpečnostním softwarem, u smartphonů a tabletů to ještě zdaleka není běžné. Děti při surfování po internetu nemusí pouze infikovat mobilní telefon malwarem, mohou se také stát obětí kyberšikany. Z nedávného průzkumu Univerzity Palackého v Olomouci vyplynulo, že 35 procent rodičů neví, na jakých sociálních sítích má jejich dítě profil, a 28 procent lidí netuší, s kým je na nich jejich dítě v kontaktu.
Každé šesté dítě nemá problém sdílet po síti své intimní fotografie nebo videa
Výchova k zásadám bezpečného chování v on-line prostředí je tak dnes jednou z nejdůležitějších informací, kterou dětem jejich rodiče mohou vštěpovat. U menších dětí může být účinným pomocníkem speciální mobilní aplikace rodičovské kontroly, například ESET Parental Control pro Android. Ta pomáhá rodičům nastavit pravidla, za jakých děti mohou používat své vlastní chytré telefony nebo tablety.
Jde o jednoduše ovladatelnou aplikaci, na které lze blokovat nevhodný obsah v závislosti na věku dítěte a omezit dítěti čas, který tráví nad hrami a jednotlivými aplikacemi, i když jsou třeba mimo domov. Například umožňuje blokovat aplikace (celé kategorie aplikací) nebo určité webové stránky (kategorie stránek). U důležitých SMS zpráv, které jsou odeslány z předdefinovaných telefonních čísel rodičů, musí dítě potvrdit příjem zprávy. Dokud tak neučiní, displej telefonu zůstane uzamčen pro jakoukoli jinou činnost.
ESET Parental Control může mít nainstalovaný rodič na svém zařízení a snadno tak může spravovat zařízení dítěte přímo z mobilní aplikace. Je však potřeba myslet na to, že nedokáže dítě chránit před všemi typy hrozeb na internetu – typicky malwarem – k tomu slouží další bezpečnostní aplikace ESET Mobile Security.
Článek je součástí projektu Safer Kids Online
Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.
1 komentář
Komentáře nejsou povoleny.