31. březen se každoročně slaví jako světový den zálohování dat. Přesto plná třetina uživatelů svoje data nezálohuje a ani se k tomu nechystá. Riskují tak docela velké problémy: o pracovní, ale i citlivá nebo unikátní osobní data mohou lehce přijít.
Zálohování dat je velmi jednoduché a zabere minimum času.
Vždyť zhruba desetina všech počítačů je každý měsíc infikována nějakým druhem malwaru, přičemž na vzestupu je nebezpečný ransomware, který zašifruje soubory v napadeném zařízení a požaduje za jejich odšifrování výkupné. Ani po jeho zaplacení ale nemá oběť jistotu, že se k zašifrovaným datům dostane.
Nemusí však přímo útočit ransomware. Stačí jednoduše ztratit notebook nebo poškodit hardware. Jen si představte, o co všechno byste přišli, pokud byste data z něj neměli zálohována! Přitom zálohování dat je velmi jednoduché a zabere minimum času.
Rozhodně se vyplatí obětovat pár vteřin denně s vědomím, že nepřijdu o svoji práci nebo celý archiv rodinných fotografií. Nabízíme vám několik jednoduchých způsobů, jak si se zálohováním dat poradit:
USB disky a paměťové karty
Jde o malé a snadno přenosné zálohovací disky, které se však poměrně často ztrácí. Také přestávají být spolehlivé, pokud se používají delší dobu a mnohokrát se na nich přepsaly paměťové buňky. Uživatelé je také velmi často nechávají připojené k zařízení – počítači nebo notebooku – takže v případě napadení malwarem jsou nakaženy společně se zařízením. Například ransomware zašifruje soubory jak na počítači, tak na připojené flashce.
Externí pevné disky
Jde o lepší řešení než malé USB disky. Nejsou tak miniaturní, aby docházelo k jejich ztrácení, zároveň mají mnohem větší kapacitu (často v TB). Bohužel se často stává, že uživatelé používají tyto disky jako rozšíření provozních úložních kapacit a mají je nastálo připojené k zařízení. V takovém případě je disk ohrožen malwarem stejně jako počítač nebo notebook, ke kterému je připojen.
Time Machine
Jde o nástroj pro uživatele Maců, který automaticky zálohuje data na externí pevné disky. V případě, že uživatel používá datové úložiště Airport Time Capsule od Applu, může toto zálohování probíhat i bezdrátově, přičemž lze využít jakýkoli pevný disk. Dá se nastavit pro hodinové zálohy pro posledních 24 hodin, denní zálohy pro poslední měsíc a měsíční zálohy do využití plné kapacity disku.
Network Attached Storage (NAS)
Používá se většinou ve firmách, ale také v domácnostech, jež chtějí zálohovat data z více počítačů najednou a také z mobilních zařízení. Pro domácnosti jde ale o poměrně drahé řešení a odrazovat by mohla také složitá počáteční konfigurace.
Cloudové služby
V poslední době jde o hojně využívaný způsob zálohování dat přímo na internetu. Existuje řada služeb, často bezplatných (ale omezených využitelnou kapacitou), jako např. iCloud, Dropbox, Google Drive nebo OneDrive. Při jejich využívání je ale nutné připojení k internetu, což u mobilních zařízení znamená značné spotřebovávání mobilních dat. Poskytovatelé cloudu také neručí za bezpečnost dat, nelze vyloučit výpadky těchto služeb.
Starý dobrý tisk
Může to vyvolat úsměv, ale pokud si nějaký důležitý dokument vytisknete a víte, kam jste si ho založili, výrazně tím snížíte možnost, že byste o něj přišli. Elektronická podoba je pohodlná a praktická, ale mít pojistku v podobě vytištěných verzí se vyplatí.
1 komentář
Komentáře nejsou povoleny.