Zatímco před třemi lety patřil otisk prstu mezi prakticky nepoužívané typy zabezpečení chytrých telefonů, když jej využívalo pouze pět procent Čechů, letos tento způsob zamykání telefonu dominuje s podílem 32 procent. Vysvětlujeme si to zejména rozšířením této technologie do cenově dostupných smartphonů a jednoduchosti používání tohoto bezpečnostního mechanismu.
Nestárnoucí PIN si jako způsob zamykání displeje telefonu ponechalo 28 procent uživatelů chytrých telefonů. Třetím nejčastějším typem zámku na smartphonech je gesto, jehož využívání ale v posledních letech mezi českými uživateli klesá. Zatímco v roce 2016 šlo o druhý nejčastější typ zámku na telefonu, který používalo 31 procent Čechů, loni jeho podíl klesl na 22 a letos na 18 procent.
Nejvíce zarážejícím faktem ale zůstává, že stále velké množství uživatelů žádnou ochranu přístupu do telefonu nepoužívá. Celkem se jedná o 20 procent respondentů. Na druhou stranu, je to méně než dříve. V předchozích letech se takto rozhodlo 25, respektive 32 procent uživatelů. Přestože je tedy toto číslo stále vysoké, stále se zmenšuje, což je dobrá zpráva.
Ještě větší radost ale máme z toho, že se zlepšuje povědomí Čechů o potřebě bezpečnostních aplikací na mobilních zařízeních. Podíl uživatelů, kteří používají na chytrém telefonu antivir, meziročně vzrostl o polovinu na 58 procent. Což je pozitivní zjištění i z toho důvodu, že se opět potvrdilo, že Češi přistupují k internetu nejčastěji z chytrého mobilního telefonu. Zatímco loni tak činilo 79 procent uživatelů, letos jich je již 81 procent.