Mladík, který se k útoku anonymně přihlásil, se podle deníku The New York Post popsal jako „nemuslim“, který nesouhlasí s americkou zahraniční politikou a podporuje Palestinu. Brennan dříve působil jako poradce amerického prezidenta Baracka Obamy pro boj s terorismem. Hacker, kterému podle vyšetřovatelů není ani 20 let a studuje střední školu, už stačil na internet vyvěsit jeho osobní korespondenci z roku 2009, včetně adresáře s kontakty na zaměstnance CIA.
Mladík se začátkem října sám přihlásil deníku The New York Post a pochlubil se mu svým činem. Od té doby s ním novináři tohoto listu několikrát hovořili i po telefonu. Do pátrání po drzém hackerovi se zapojilo hned několik federálních úřadů, které mj. analyzují jeho pohyb na sociálních sítích.
Teeneger v rozhovoru s novináři potvrdil, že do útoku bylo zapojeno více lidí
Podle bývalého technického ředitele Národní bezpečnostní agentury (NSA) Jaspera Grahama nesl útok všechny znaky „sociálního inženýrství“, pachatelé při něm využili kontakty na sociálních sítích. „Sociální média to umožnila, protože na nich lze rychle najít profil dané osoby, požádat ji o přátelství a pak vám o ní LinkedIn poskytne dostatek informací, které můžete zneužít,“ řekl Graham listu Guardian.
John Brennan není jediným vysokým veřejným činitelem v USA, který aktuálně čelí průniku hackerů do jeho osobní e-mailové schránky. Stejný problém nyní řeší i bývalá ministryně zahraničí a jedna z favoritek nadcházejících prezidentských voleb Hillary Clintonová.
Kvůli používání svého osobního e-mailu v době působení ve funkci šéfky americké diplomacie se dokonce musela zpovídat zahraničnímu výboru amerického Kongresu, který ji viní ze selhání v případu teroristických útoků na americký zastupitelský úřad v libyjském Benghází. Při něm zahynuli čtyři američtí diplomaté.