V dřevních dobách sociálních sítí se na ochranu soukromí moc nehledělo, postupem času však vyvstala potřeba lépe chránit informace, které na sebe uživatelé ochotně „práskájí“ nejen například na timelině, ale také v osobních profilech. Pojďme se společně podívat, jak by měl správně vytvořený účet na Facebooku vypadat, aby splňoval základní podmínky bezpečnosti.
1. Bezpečné heslo
Podobně jako u dalších internetových služeb je základním kamenem bezpečné heslo. Obecně platné poučky o tom, že heslo musí obsahovat kombinaci velkých a malých písmen, speciálních znaků a číslic platí, ale někdy se zapomíná na délku hesla. Čím delší heslo, tím lépe. Každý další znak navíc výrazně komplikuje útočníkovi cestu k prolomení hesla. Stačí vytvořit nějakou větu, kterou si dobře zapamatujete např. „Včera večer jsem byl na návštěvě v ulici Kapitána Nálepky 350“ a v zásadě máte standardními metodami velmi těžce prolomitelné heslo.
2. Upozornění na přihlášení
Nastavte si upozornění, které vám na e-mail přijde pokaždé, kdy se někdo pokusí přihlásit na váš účet. Do nastavení zabezpečení se dostanete přes znak zámečku v pravé části facebookového okna, poté klikněte na volbu Podívejte se na další nastavení.
V dalším kroku vyberte nabídku Zabezpečení v levé části okna. Vpravo v oddělení Výstrahy při přihlášení klikněte na tlačítko Upravit. Otevře se další okno.
Zaškrtněte volbu Dostávat upozornění a dole zvolte zasílání e-mailem.
Celá nabídka Zabezpečení nabízí nejrůznější volby, které dále posilují bezpečnost při přihlášení. Za pozornost stojí hned druhá volba Schválení přihlášení, která nabízí možnost ověření přihlášení pomocí kódu z vašeho mobilního telefonu. Podobný proces dobře známe například u přihlášení do internetového bankovnictví.
Po tomto nastavení je přihlášení neznámého člověka na váš účet v zásadě vyloučeno, protože by musel znát nejen heslo, ale ještě by musel vlastnit váš mobilní telefon.
3. Nastavení soukromí
Nabídka Soukromí obsahuje celou řadu užitečných voleb, které vám umožní nastavit např. viditelnost příspěvků pouze pro vaše přátele.
V nabídce Timeline a označování můžete ovlivnit viditelnosti fotky nebo příspěvku na vaši timeline, pokud vás někdo takzvaně označí.
Obecně se dá říci, že pokud u všech voleb vyberete pouze vaše přátele, rozhodně nic nezkazíte. Nikdo další se k informacím nedostane. Pak už jen zbývá doufat, že podobně důkladní jsou při zabezpečení účtu i vaši přátelé.
4. Známí neznámí
Nikdy si do přátel nepřidávejte osoby, které neznáte. Zařazením do přátel potvrzujete, že opravdu mohou vidět všechny vaše aktivity, fotky, příspěvky a informace. Nikdy nevíte, s jakými úmysly vás daná osoba kontaktuje.
5. Dobrý sluha, špatný pán
Každá sociální sít nabízí velké množství výhod, nakonec proto je všichni používáme, ale nedovolte, aby vám zbytečně komplikovaly život. Pamatujte, že každá uveřejněná fotka nebo příspěvek se může dostat i k lidem, které vůbec neznáte. Navíc není vyloučeno, že je v budoucnu potkáte například na pracovním pohovoru.