Tajná služba sousední Jižní Koreje tento týden oznámila, že se útočníkům z KLDR podařilo proniknout do chytrých telefonů vysokých vládních činitelů a získat důležitá telefonní čísla i textové zprávy. Útok přišel krátce po čtvrtém jaderném testu KLDR a nebyl ojedinělý. Severní Korea doplnila jaderné testování o celou sérii kyberútoků na svého jižního souseda, s nímž donedávna udržovala křehké příměří a dokonce provozovala společné továrny na elektroniku.
K průniku severokorejských hackerů do telefonů jihokorejských vládních úředníků mělo dojít na přelomu letošního února a března a jihokorejská Národní zpravodajská služba (NIS) chce tohoto případu využít při prosazování nového zákona proti kybernetické špionáži, jež by měl výrazně posílit pravomoci tajné služby. Kromě jiného by měla získat neomezenou kontrolu nad kyberprostorem, včetně samotné infastruktury přenosových sítí. KLDR během posledního útoku napadla i server významné softwarové firmy, která se specializuje na vývoj softwaru k zabezpečení internetového bankovnictví.
Přípravu rozsáhlého teroristického útoku
Během letošního ledna a února zaslali severokorejští hackeři phishingové e-maily zaměstnancům dvou národních železničních dopravců v Jižní Koreji s cílem ukrást jejich přihlašovací údaje k firemním účtům. Podle tajné služby šlo o přípravu rozsáhlého teroristického útoku na systémy železničního zabezpečení. „Severní Korea provádí sérii útoků proti našemu kyberprostoru,“ uvedla jihokorejská Národní zpravodajská služba po jaderném testu z 6. ledna letošního roku. Už tehdy předvídala, že se KLDR připravuje na mohutný kybernetický útok na jihokorejský bankovní systém.
„Pokud bychom tuto situaci neřešili, vyvolalo by to velký chaos ve finančním sektoru, kolaps internetových bankovních systémů a nežádoucí převody peněz,“ upozornila NIS.
Agentura také tvrdí, že severokorejští hackeři zasílali textové zprávy státním úředníkům v Jižní Koreji, v nichž se je snažili motivovat ke kliknutí na stránky infikované malware, jenž by poté mohl schraňovat telefonní čísla dalších úředníků. Jenom za loňský rok kontaminovala KLDR na 60 tisíc počítačů v Jižní Koreji a dalších zemích, a takto infikovaná zařízení mohla být zneužita k dalším kybernetickým útokům, varuje jihokorejská zpravodajská služba.