Slabé záplaty
Ne všechny úniky dat jsou způsobeny lidskou chybou (například kliknutí na škodlivý odkaz), často je na vině neaktuální operační systéme.
Kybernetičtí útočníci se mohou zaměřovat na chyby (například v Microsoft Office nebo Adobe Player), které ještě nebyly opraveny. Pokročilejší útočníci pak mohou využít tzv. útoky nultého dne (zero-day attacks), které cílí na zranitelnost, pro kterou ještě nebyla vydána záplata.
Pro mnohé uživatele nebo systémové administrátory může být instalování aktualizací noční můrou. U většiny operačních systémů (včetně těch pro mobilní zařízení) již je však proces stahování a instalování aktualizací automatický.
Přehnaná důvěřivost
Lidé jsou v digitálním světě stále příliš důvěřiví. Vůči nevyžádaným hovorům nebo textovým zprávám jsou uživatelé již často imunní, velké nebezpečí však stále představují odkazy v e-mailech od neznámých odesílatelů nebo příspěvky a zprávy na sociálních sítích.
Tyto zprávy často obsahují škodlivou přílohu, jejímž otevřením se do zařízení dostane škodlivý kód, odkazy na sociálních sítích mohou uživatele přesměrovat na podvodnou webovou stránku.
Používání stejného hesla
Mezi nejčastější bezpečnostní chyby, kterých se uživatelé dopouští, samozřejmě patří slabé heslo, nebo použití stejného hesla pro více služeb.
Vytvořit silné a bezpečné heslo přitom není nic složitého, pamatování více hesel vám usnadní kvalitní správce hesel. Taková služba je často součástí internetové ochrany, šikovný správce hesel obsahuje například i komplexní bezpečnostní řešení ESET Smart Security Premium.
Žádný antivirus
Mnoho lidí na svém zařízení stále nepoužívá internetovou ochranu, přestože prověřený bezpečnostní software je spolu se zodpovědným chováním na internetu a aktualizovaným software nejlepší možnou ochranou před kybernetickými hrozbami.
Mně se to stát nemůže
Jedním z největších problému v IT bezpečnosti není ignorování pravidelných aktualizací nebo využívání bezpečnostního řešení, nýbrž falešný dojem, že si kybernetičtí útočníci vyberou vždy raději někoho jiného.
Společnosti i jednotliví uživatelé často spoléhají na to, že se jich bezpečnostní rizika netýkají. Ztráta dat, soukromých informací nebo odcizení přístupů k internetovému bankovnictví může postihnout každého.
Zařízení bez dozoru
Základní chyba, kterou mnozí nevěnují přílišnou pozornost, je nechávat notebook či počítač odemknutý. To samé platí samozřejmě také pro mobilní zařízení.
Největším rizikem je samozřejmě odcizení, odemknuté zařízení bez dozoru však vystavuje vaše soukromé informace riziku úniku.
Nezabezpečené připojení k internetu
Bezpečnostní riziko představují také nezabezpečené Wi-Fi sítě, například v kavárnách či restauracích. Veřejné připojení k internetu je komfortní, vždy byste si však měli uvědomit, že nezabezpečené připojení přináší určitá rizika.
V ideálním případě byste se měli připojovat jen k hotspotům zabezpečeným pomocí hesla nebo online přihlášení a ujistit se, že je Wi-Fi spravována důvěryhodným dodavatelem.
Stahování aplikace z alternativních zdrojů
Velké bezpečnostní riziko nejen pro mobilní zařízení představují škodlivé aplikace, ty nikdy nestahujte z neoficiálních obchodů – tzn. aplikace pro Android stahujte z Google Play, pro iOS z App Store.
Zdroj: Welivesecurity.com