7 bezpečnostních tipů, které by měl znát každý student

Podle nedávného průzkumu většina českých studentů prakticky žije online: jsou aktivní na sociálních sítích, vedou si elektronické poznámky, které ukládají v cloudech a sdílí je přes Facebook. Kybernetickou bezpečnost tedy není radno podceňovat.

Sepsali jsme několik užitečných rad, jak si užívat všechny možnosti internetu bez obav o hesla k Instagramu nebo ten desetistránkový referát.

7 rad pro bezpečnost online

  1. Veřejné Wi-Fi sítě používejte jen na běžné surfování. Na přihlašování do studijních systémů, e-mailu nebo sociálních sítí používejte zabezpečenou síť nebo VPN. Při placení online nebo sdílení osobních dat raději využijte mobilní data.
  2. Ujistěte se, že každé zařízení, které připojujete k internetu je aktualizované a dostatečně chráněné spolehlivým bezpečnostním řešení. Myslet byste měli i na mobilní telefony.
  3. Zabezpečte přístup k vašemu zařízení dostatečně silnými přihlašovacími údaji a mějte zapnutý firewall.
Jak nastavit dobré heslo? Mrkněte na článek Jak tvořit spolehlivá hesla.
  1. Stáhnout novou Marvelovku nebo crack do hry zní lákavě, ale přináší to řadu bezpečnostních rizik. Nedoporučujeme stahovat dokumenty ani jiné programy z nedůvěryhodných zdrojů, jako jsou torrenty či různá úložiště. Stránky se nelegálním obsahem často obsahují adware. Nelegální kopie programů pak mohou mít přibalený malware, který těžko odhalíte.
    Řada vývojářů nabízí pro studenty slevy, proto raději využívejte oficiální obchody.
  2. Další riziko se skrývá ve sdílení vyměnitelných médií (USB nebo externí disky), které mohou snadno počítač infikovat. Při připojení neznámého USB nejprve médium vždy zkontrolujte antivirovým programem.
  3. Oblíbeným terčem kybernetických útočníků jsou sociální sítě. V případě, že uvidíte příspěvky s podezřele lákavou nabídkou slunečních brýlí nebo třeba telefonu zdarma, raději na odkaz neklikejte. Jde patrně o malvertising.
  4. Obezřetnost se vyplácí, i když na sociální sítě nahráváte příspěvky. V online světě platí jednoduché pravidlo. To, co jednou publikujete na internet, už na něm zůstane. Proto ještě předtím, než klepnete na tlačítko Zveřejnit, se sami sebe zeptejte, zda je v pořádku, aby to všichni viděli. Vhodné je taky správně nastavit soukromí vašeho profilu.
Věděli jste, že…  ESET nabízí studentům na ISIC 50 % slevy?
S ITIC ušetříte 30 %. Více najdete na www.isic.cz/slevy.
Exit mobile version