Každý rok, jsou představovány nové modely mobilních zařízení, že je velice snadné zapomenout, jak rychle se technologie vlastně pohybuje kupředu – například iPhone není ještě ani 8 let starý. Jsme plní očekávání, ale vidíme jen další sérii téměř identických černých obdélníkových telefonů, stejně jako ty, co byly k vidění na letošním MWC. Několik výrobců se přeci jen snaží věcmi pohnout – k lepšímu nebo horšímu. Takže, kteří to jsou?
1. Projekt Ara
Google Project Ara, koncept modulární ho telefonu. Myšlenka Ara je, že všechny hardwarové části telefonu lze měnit a upgradovat, což vám pomůže vytvořit telefon, který se dokonale hodí pro vaše potřeby. V podstatě to připomíná telefon vytvořený z Lega.
Koncept modulárního smartphonu představil Phonebloks v roce 2013 – tvůrce nastoupil do společnosti Google, aby mohl svou vizi přivést k životu. Problém s Phonebloks byl v tom, že promo video sdílelo více než 21 milionů lidí ještě předtím, než byl sestrojen funkční prototyp, nebo financování vývoje. S podporou Google to již není problém a pracovní prototypy jsou na světě. Lze tedy očekávat, že letos o projektu Ara a o konkurenčních modulárních telefonech ještě uslyšíme.
2. Runcible
V podstatě se jedná o kapesní hodinky schopné většiny funkcí, které byste očekávali u moderního smartphonu, představené pro jiný typ uživatelů. Jak CNET poznamenává, Runcible nepodporuje aplikace, ale umožní volat, posílat texty, surfovat na internetu a fotit. Na rozdíl od projektu Ara, Runcible není smartphone pro všechny, ale určité publikum si jistě najde.
3. Neptune Duo
Koupit si chytré hodinky je skvělá věc, ale bez chytrého telefonu jsou vám skoro k ničemu. Náramek Neptune Duo se to pokouší změnit, umí všechny chytré věci, zatímco chytrý display může zůstat ve vaší kapse, nebo v šuplíku.
Je to zajímavý koncept od designéra, kterému je teprve 20 let, avšak propagační video rozhodně stojí za bližší pohled.
4. LG AKA
Na rozdíl od prvních třech ukázek, hravý model LG AKA je již k dispozici ke koupení – tedy alespoň v Koreji. LG se prodejem těchto smartphonů nesnaží ohromit jejich specifikací, ale jejich osobností.
Každý barevný, pomrkávající telefon je dodáván s vlastním charakterem, jménem (Eggy, Wooky, YoYo a Soul) a dokonce i příběhem, s vlastními zvuky a výrazy. Jak se tedy telefony tváří? Mají samozřejmě oči a také lze zaměňovat kryty, můžete mít všechny čtyři odlišné osobností. Je to trochu jako Tamagotchi vyrobené pro rok 2015.
5. YotaPhone 2
YotaPhone se vrací s druhou verzí. Pro ty, kteří o něm ještě neslyšeli, YotaPhone zastává názor, že dvě obrazovky jsou lepší než jedna. To může být pravda, ale počkejte, dvě obrazovky?
V podstatě, jedná se o standardní telefon s Androidem, až na to, že je má na zadní straně druhou obrazovku, která vám pomůže zůstat v obraze s malou spotřebou energie. YotaPhone 2 má vydržet až 5 dní na jedno nabití, což je v dnešní době pozoruhodný výkon.