Stačí se podívat na nedávné útoky a zjistíte, jak devastující následky mohou nezabezpečená zařízení způsobit. Například koncem minulého roku jste mohli zaznamenat největší DDoS útok všech dob způsobený Mirai botnetem.
Minulý rok ESET testoval 12 000 domácích routerů, u 15 % z nich bylo použito slabé heslo a ve většině případech také „admin“ jako uživatelské jméno. Lepší zabezpečení domácího routeru je přitom to nejjednodušší, co pro zabezpečení své domácnosti a technologií můžete udělat. Říjen je měsícem evropské kybernetické bezpečnosti, udělejte doma revizi zabezpečení, pomůžou vám k tomu tyto 4 kroky:
Vyberte si ten správný router
Než router koupíte, přečtěte si online recenze a zaměřte se na lehce použitelné funkce zabezpečení. Zabezpečení WEP bylo prolomeno již dávno, nedávný útok KRACK ukázal, že i WPA2 zabezpečení může být zranitelné.
Aktualizujte firmware
Je snadné zapomenout zkontrolovat aktualizace routeru. Přihlaste se k odběru upozornění výrobce, budete tak upozorněni vždy, když vyjde nová aktualizace.
Zakažte UPnP (Universal Plug and Play)
Většina lidí tuto funkci nevyužije, můžete ji zakázat. Tato funkce umožňuje přístup k routeru bez autentizace, takže je dobré ji v rámci bezpečnosti deaktivovat.
Vypněte vzdálenou správu
Vypnutím vzdálené zprávy budete mít jistotu, že vám hackeři nebudou moci změnit nastavení routeru. K většině změn v nastavení bude potřeba fyzický přístup.
S přibývajícími zařízeními v našich domácnostech by měla být bezpečnost na prvních místech, obzvláště pokud jde o internet věcí. Jestliže si nejste jisti, jak na tom váš router je, na serveru bleepingcomputer.com najdete seznam společností, které již vydaly pro své zákazníky patch.
Zdroj: welivesecurity.cz