4 jednoduchá pravidla, jak zabezpečit router

Router

Router je zařízení, které zprostředkovává připojení v domácnosti. Jsou to první dveře do vaší domácí sítě. Je tedy potřeba jej chránit stejně jako zařízení, která jsou k síti připojena.

Podle průzkumu agentury Median firmware routeru pravidelně aktualizuje jen 17 % českých uživatelů. Přitom aktualizace jsou alfa a omega péče o internetová zařízení.

Pro routery neexistuje antivirová ochrana, kterou byste mohli jen nainstalovat a na bezpečnost v podstatě zapomenout. Pro útočníky jsou tak routery snadný cíl. Ne vždy je zneužívají k přístupu k vaší komunikaci a údajům. Častěji bývají napadené routery zneužity k botnetovým útokům a těžbě kryptoměn.

Najděte si po svátcích chvilku a zkontrolujte si základní bezpečnostní parametry.

Nastavte si vlastní heslo

Základní chybou je ponechat výchozí přihlašovací údaje od výrobce nebo poskytovatele připojení. Zpravidla jsou hesla generická či jednoduchá, aby je uživatel mohl snadno změnit. Předem nastavená hesla bývají známá (např. heslo „admin“) a útočník je bude zkoušet jako první. Heslo si nastavte vlastní. Pokud si nejste jistí, přečtěte si článek, jak má bezpečné heslo vypadat.

Heslem opatřete také všechny sítě, které router vytváří. Obecně experti doporučují mít minimálně dvě sítě: jednu pro členy domácnosti a druhou pro návštěvy. Díky tomu budete mít jistotu, že nejosobnější data sdílíte v rámci jedné sítě jen se svými nejbližšími.

Aktualizujte router

Jedná se především o aktualizace firmwaru, který zajišťuje bezpečnost routeru. Počítač nebo telefon uživatelé aktualizují běžně. Tato zařízení ostatně aktualizace aktivně vyžadují. Tak proč ne router?

Některé routery se aktualizují automaticky. Pokud si kupujete nový, vybírejte takový, který tuto funkci má. Levnější zařízení to ale neumí. V nejhorších případech výrobce aktualizaci ani neumožňuje. Takovým routerům se, pokud možno, vyhněte.

Aktualizace je v případě routerů jednorázová záležitost. Vaše nastavení a verzi si můžete zkontrolovat v administrátorském rozhraní. Pokud se vaše zařízení neaktualizuje automaticky, navykněte si čas od času aktualizace zkontrolovat online a případně stáhnout.

Nastavte si firewall

Firewall funguje jako ochrana síťové komunikace. Umožní například nastavit podmínky, jaký obsah lze ze sítě otevřít, přijímat či odesílat. To ocení především rodiče, kteří takto mohou snadno nastavit základní pravidla dětem pro používání internetu. Pomocí firewallu lze zablokovat konkrétní URL i obecnější slova jako například „porno“ či „facebook“.

Zkontrolujte, kdo je připojený

Moderní bezpečnostní programy umí kontrolovat i domácí síť včetně routeru. Nejnovější edice našich produktů pro domácnosti nabízí přehledný diagram, jaké zařízení je připojené a dokáže upozornit na případné zranitelnosti zařízení. Uvidíte zřetelně telefony, počítače, tiskárnu i komponenty chytré domácnosti.

Monitoring domácí sítě v programech ESET.

Zařízení si můžete pojmenovat (například podle jména majitele) a do budoucna tak sledovat aktivitu ve vlastní síti. Monitoring sítě spouštějte pravidelně.

Exit mobile version